Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie skarpetki do biegania?

2017-06-22
Jakie skarpetki do biegania?

Skarpety dla biegaczy to nie tylko chwytliwy slogan marketingowy, który ma zachęcić sportowców do zakupu takiej a nie innej pary. To przede wszystkim produkt funkcjonalny mający za zadanie poprawić komfort treningu, w każdych warunkach pogodowych. Jakie skarpetki do biegania wybrać?

Biegać można w każdych skarpetkach - to błędne przekonanie często towarzyszy początkującym sportowcom.  Nie warto powielać ich błędów, ponieważ trening w skarpetach bawełnianych jest jak założenie do sportowego auta łysych opon.

Dlaczego skarpety bawełniane nie nadają się do biegania?

Skarpety bawełniane łatwo chwytają wilgoć. Na co dzień są wygodne, ale nie sprawdzą się w czasie intensywnego wysiłku fizycznego. Bawełna bowiem ma tendencję do pochłaniania wilgoci i potu, co sprawia, że skarpetki szybko robią się mokre i ciężkie. Ma to oczywiście negatywny wpływ na ruch stopy w bucie. A po zdjęciu obuwia z pewnością pojawi się nieprzyjemny zapach. Tak więc, nie sposób kupić butów za 300 – 600 zł, jeżeli będziemy męczyć stopę nieodpowiednią skarpetą.

Jakie skarpetki do biegania wybrać?

Skarpetki do biegania to takie, o których się nie myśli. Ich głównym zadaniem ma być jak najszybsze odprowadzenie nadmiaru potu i wilgoci ze stóp. Dlatego też najbardziej pożądane są skarpetki do biegania wykonane z poliamidu oraz polipropylenu np. DRYARN, bądź te z domieszką przędz antybakteryjnych. Najczęściej skarpety dla biegaczy różnią się grubości, stąd też na rynku możemy spotkać się z trzema ich rodzajami:

  • Cienkie (letnie) – dostępne w formie stopek, idealne na ciepłe dni.
  • Standardowe o umiarkowanej grubości.
  • Zimowe – najgrubsze i najcieplejsze. Można ich używać nawet wówczas, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Jakie więc powinny być skarpetki do biegania? Poniżej przedstawiamy kilka cech jakie powinny mieć dobre skarpety dla biegaczy:

  • Idealne dopasowanie
  • Anatomiczny krój
  • Przyjemna i miękka tkanina
  • Oddychalność
  • Pochłanianie wilgoci

Te pięć cech, to niezbędny must have jakie muszą mieć dobre skarpety dla biegaczy. Mają zapewnić komfort w każdych warunkach pogodowych, bez konieczności ich poprawiania w trakcie treningu. Najpraktyczniejsze wydają się więc te o długości za kostkę i umiarkowanej grubości – w szczególności dla początkujących.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel