Darmowa dostawa od 150,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie skarpetki kompresyjne wybrać?

2017-06-26
Jakie skarpetki kompresyjne wybrać?

Odzież kompresyjna zyskuje coraz większe rzesze zwolenników. Nic dziwnego. Jest nie tylko wygodna, ale przede wszystkim niejako spełnia pokładane w niej nadzieje. Odzież kompresyjna obecnie dostępna jest na większość ciała, mamy koszulki, spodnie, opaski czy też skarpetki kompresyjne … Często zamawiają je firmy, nie znając jej prawdziwego zastosowania. Bo ucisk to nie to samo co kompresja.

Co to są skarpety kompresyjne?

Skarpetki kompresyjne mają pełnić wiele funkcji, z czego najważniejszą jest poprawa krążenia żylnego, a tym samym poprawa wydajności pracy serca. Dodatkowo odpowiedni ucisk sprawia, że ulega poprawie metabolizm mięśni. Ułatwiają one bowiem transport substancji odżywczych do mięśni, a tym samym zwiększają ich wydolność. Nie każda jednak skarpetka uciskowa to skarpetka kompresyjna, bo sam ucisk to nie kompresja. Każda długa skarpetka musi zapewniać ucisk, aby nie spadać z łydki, dlatego przy ich doborze powinniśmy zwrócić uwagę na producenta i skład materiałowy.

Skarpety kompresyjne do biegania

Większość producentów, którzy dostarczają na rynek skarpety kompresyjne zapewnia, że są to produkty idealne do biegania. Odpowiedni ucisk zwiększa maksymalną moc mięśni, przez co możemy poprawić swoje osiągi. Skarpetki kompresyjne nie pobiegną jednak za nas. Mogą co najwyżej sprawić, że po wysiłku fizycznym nasze nogi i stopy nie będą zmęczone. Pamiętajmy jednak, że kompresja ma działać przede wszystkim na łydkach, dlatego też, każdy liczący się producent długich skarpet kompresyjnych musi mieć w swojej ofercie model dobierany według obwodu łydki. Rozmiar stopy, choć też ważny schodzi w tym przypadku niejako na drugi plan i głównie są to skarpety do lżejszego treningu i regeneracji.

Dobierając skarpety kompresyjne zwróćmy uwagę również na materiał, z którego zostały wyprodukowane. Wiele firm oferuje bowiem produkty, które w swoim składzie zawierają poliester. Jest to materiał często wykorzystywany przy produkcji odzieży sportowej, aczkolwiek należy pamiętać, że nie jest to materiał najwyższej jakości. Dlatego lepiej wybierać skarpety kompresyjne wykonane z poliamidu i polipropylenu. Są to wprawdzie materiały droższe, ale też dużo lepsze jakościowo: znacznie lepiej odprowadzają one wilgoć i nadmiar ciepła.

Ile kosztują skarpety kompresyjne?

Za profesjonalne skarpetki kompresyjne jesteśmy zmuszeni niejako zapłacić od 80 – 200 zł. Na rynku można oczywiście znaleźć jeszcze tańsze odpowiedniki, aczkolwiek osobiście rekomendujemy dopłacić kilka złotych i mieć produkt wysokiej jakości, który posłuży nam przez kilka sezonów.

Czy warto zainwestować w skarpetki kompresyjne? Z pewnością tak, tym bardziej jeżeli już zainwestowaliśmy w wysokiej klasy buty do biegania. To wydatek, za który niejako podziękują nasze nogi i stopy. A o opuchnięciach i zmęczeniu po bieganiu będziemy mogli zapomnieć.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2017
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel